سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها
دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠
آخرین بروز رسانی : 6/9/2021
صفحه اصلی > لیست اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تابستان سختی درپیش است / مدیریت مصرف تنها راه برون رفت از مشکلات ناشی از کم آبی
مدیر روابط عمومی آبفای کاشان:

تابستان سختی درپیش است / مدیریت مصرف تنها راه برون رفت از مشکلات ناشی از کم آبی

 

مدیر دفتر روابط عمومی وآموزش همگانی و مسئول امور فرهنگی و دینی آبفای کاشان در ویژه برنامه رادیویی صدای پای آب(رادیو کاشان)  مدیریت مصرف را تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی آب در منطقه کاشان ذکر کرد و گفت : وضعیت کاهش بارندگی در  دشت کاشان  فاجعه آمیز است.

عباسعلی کحال گفت: آب پایه ای ترین منبع طبیعی و حیاتی ترین ماده تضمین کننده زندگی بر کره زمین است ، وضعیت منابع آب و شیوه‌های مصرف ، آینده بشر را با بیم ها و امیدهایی همراه کرده است، تا آنجا که می توان گفت که یکی از بزرگترین مشکلات جامعه بشری در عصر حاضر به دست آوردن آب کافی و با کیفیت است.

مسئول امور فرهنگی ودینی آبفای کاشان افزود :کشور ما از لحاظ جغرافیایی، در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و کم آبی یک واقعیت سرزمینی است، از طرفی رشد بی رویه جمعیت و گسترش بخش‌های کشاورزی و صنعت موجب افزایش تقاضا و سبب ایجاد بحران های جدی در حوزه ی منابع آب شده است. در بسیاری از نقاط کشور با چالش‌ها و مشکلاتی در حوزه حفاظت و استفاده صحیح از منابع آبی دست به گریبان هستیم، چالش‌هایی که می تواند  مخاطرات اساسی برای ادامه زندگی به همراه داشته باشد.

برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی در کاشان

مدیر دفتر روابط عمومی آبفای کاشان گفت : متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط میزان بارندگی درجهان و در گذشته در حدود ۲۵۰ میلی‌متر در سال بوده است که در سال های اخیر به حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال کاهش یافته است.

وی افزد: در منطقه ما میزان بارندگی در شرایط عادی و نرمال یک دوم کشور و یک ششم جهان است ،  یعنی به طور متوسط ۱۳۴  میلی متر درسال ، از طرفی تبخیر هم در منطقه ما ۲۳۰۰ میلی متر درسال است. میزان ذخیره آب یا اصطلاحا آورده ی  ما در دشت کاشان سالیانه  ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، درحالیکه  میزان برداشت ما ۴۴۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی اینکه ما سالیانه ۴۰میلیون مترمکعب ازمنابع آب استراتژیک خود را که میلیون ها سال طول کشیده تا ذخیره شده اضافه برداشت می‌کنیم.

کاهش 67درصدی بارش ها نسبت به سال قبل

عباسعلی کحال تصریح کرد: متاسفانه میزان بارش ها در سال زراعی جاری 7/64 میلی متر گزارش شده که نسبت به مشابه سال قبل ۶۷ درصد و نسبت به دراز مدت ۴۹ درصد کاهش بارندگی در حوزه آبریز دشت کاشان داشته‌ایم که این یک فاجعه است.

تابستان سختی  در پیش است

وی با اشاره به شدت گرمای تابستان در منطقه  کاشان و آران و بیدگل گفت: طبیعتا تابستان سختی را در پیش رو داریم و درصورت عدم صرفه جویی، مشکلاتی را درتامین آب شرب به ویژه در مناطق روستایی خواهیم داشت.

کحال افزود: برای عبور از بحران خشکسالی و کم آبی چند راهکار وجود دارد. بخشی از این راهکارها، عملیاتی و مهندسی است. مثل اصلاح شبکه و انشعابات، مدیریت مخازن، تله متری ، هوشمندسازی وکنترل فشار و سایر موارد که دوستان ما در حوزه های مختلف فنی و مهندسی در ستاد و شهرهای تابعه به صورت مداوم و با جدیت و تلاش مضاعف در حال پیگیری و انجام آن  هستند.

مهمان برنامه صدای پای آب تصریح کرد: راهکار بعدی آموزش همگانی برای مصرف بهینه آب است. از همان ابتدای تاسیس شرکت آبفای کاشان این موضوع در دستور کار روابط عمومی قرار گرفته و به منظور بالا بردن سطح سواد آبی و افزایش میزان مسئولیت پذیری آحاد جامعه، طرح‌های فرهنگی متعددی متناسب با اقشار مختلف جامعه اجرا شد.

وی ادامه داد: همراهی مردم با این آموزش‌ها سبب شده در سالیان گذشته با وجود افزایش تعداد مشترکین، شاهد کاهش ۵ درصدی مصرف آب شرب در بخش خانگی باشیم.

مدارس، مساجد و دانشگاه ها، همراه با آبفا

مسئول امور فرهنگی ودینی آبفای کاشان گفت: در انجام فعالیت‌های فرهنگی کودکان و نوجوانان مهمترین گروه هدف ما بودند. با همکاری آموزش و پرورش برنامه های خوبی در مدارس در دو شهرستان اجرا شد؛ برنامه هایی  مانند جشنواره‌های مختلف فرهنگی- هنری با موضوع جشن دوستی با آب، جشنواره فراگیری نخستین واژه آب، برگزاری مسابقات نقاشی ، تشکیل گروههای حامیان آب ، آموزش مربیان و اولیای مدارس، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی با درج شعارهای صرفه جویی در آب متناسب با سن دانش آموزان، هماهنگی درخصوص بازدید دانش آموزان از تاسیسات آبفا وآشنایی آنان با چگونگی استحصال آب، تقدیر از برگزیدگان مسابقات و تقدیراز مربیان حامی آب و نصب سایبان کولر وشیرآلات کاهنده آب در مدارس.

وی افزود: روحانیون هکاری خوبی با آبفا برای آموزش شهروندان داشته‌اند. با مرکز رسیدگی به امور مساجد، ستاد اقامه نماز، ستاد برگزاری مراسم نمازجمعه، اداره تبلیغات اسلامی و مرکز خدمات حوزه های علمیه منطقه کاشان برنامه هایی  به منظور تبیین اهمیت صحیح مصرف آب و پرهیز از اسراف کردن آن از منظر تعالیم دینی اجرا شده و شاهد مطرح شدن مباحث تاثیرگذاری در مساجد و هیئات مذهبی بوده ایم.

مدیر روابط عمومی آبفای کاشان ادامه داد: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز همکاری تنگاتنگی با ما داشته اند. تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌کاشان، دانشگاه آزاد، دانشگاه جامع علمی کاربردی و سایر دانشگاهها در قالب ارائه پروژه های تحقیقاتی، برگزاری جلسات هم اندیشی و همایش های تخصصی ، بازدیدهای علمی و غیره داشته‌ایم.

بسیج در میدان آب

عباسعلی کحال گفت: تفاهم نامه‌هایی را با مرکز بسیج اساتید دانشگاه های کاشان و حوزه بسیج ادارات داشته‌ایم تا از توان و ظرفیت نیروهای بسیجی بتوانیم بهره ببریم.

وی افزود: اصحاب رسانه نقش به سزایی در آموزش شهروندان داشته و همکاری آنان با آبفا ستودنی است. تلاش کرده‌ایم با برگزاری نشست های خبری، کارگاههای آموزشی، تورهای یک روزه و بازدید از پروژه های در دست اجرای شرک از  ظرفیت خبرنگاران نیز برای آموزش شهروندان بهره ببریم.

اجرای برنامه های فرهنگی-هنری

مدیر روابط عمومی آبفای کاشان با اشاره به جایگاه ویژه هنرمندان در شهرستان کاشان تصریح کرد: اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی در بوستان‌ها و پارکها با استفاده از ظرفیت هنرمندان و همچنین همکاری با ثمن هایی مانند جمعیت کویر سبز از موفق‌ترین برنامه های ما بوده است.

وی ادامه داد: تهیه،تولید و پخش صدها مورد انیمیشن، موشن گرافی، تیزر و فیلم کوتاه در فضای مجازی، چاپ و توزیع ده ها هزار بروشور و بسته های واشر آب و پرلاتور در اماکن عمومی و دولتی، مساجد، نمازجمعه با استفاده از همین ظرفیت محقق شده است.

دعوت از نخبگان فرهنگی

عباسعلی کحال گفت: موضوع آب، موضوع یک اداره یا شرکت نیست. موضوع همه مردم است و هرگونه کم کاری در این زمینه می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد ، لذا از همه آنان که مسئولیت اجتماعی دارند دعوت می کنیم که به کمک و یاری روابط عمومی آبفا بیایند. قطعا اساتید دانشگاه، دانشجویان، بسیجیان، هنرمندان و فرهنگیان می توانند در این حوزه همراهان خوبی برای ما باشند.

دریافت پیشنهادهای اجرایی و طرحهای پژوهشی

وی افزود: دفتر توسعه مدیریت و تحقیقات شرکت آبفای کاشان به عنوان حلقه واصل این صنعت و مراکز علمی و پژوهشی آماده دریافت نظرات علمی ، پیشنهادهای اجرایی و طرحهای تحقیقاتی مرتبط با رسالت شرکت آب و فاضلاب ( تامین ، توزیع آب شرب و جمع آوری فاضلاب شهری ) می باشد، لذا اساتید معظم ، محققین و دانشجویان علاقمند در صورت تمایل می توانند با مراجعه حضوری به ستاد آبفای کاشان و یا از طریق پورتال شرکت به نشانی:www.abfakashan.ir طرح ها و ایده های خود را در زمینه های مربوطه ارائه نمایند. لازم به ذکر است طی فرآیند برنامه ریزی شده با حضور صاحب نظران مراکز دانشگاهی پیشنهادهای دریافتی دواری و با توجه به خلاقیت ، نوآوری ، و قابلیت اجراء پیشنهاد دهنده مورد حمایت مادی شرکت قرار میگیرد.

سازگاری با کم آبی

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب گفت:  به خاطر پدیده تغییر اقلیم ناچار به سازگاری خود با این شرایط هستیم. تنها راه برون رفت از مشکلات ناشی از کم آبی، مدیریت مصرف بهینه آب است. ما باید نوع نگرش و رفتارمان را نسبت به آب به عنوان کالایی ارزان قیمت که همیشه در دسترس هست تغییر دهیم.

 


١٠:٠٠ - چهارشنبه ٥ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٦٧٣    /    تعداد نمایش : ٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نوشته شده توسط : مدیر سیستم
تاریخ درج : 11/11/2018    آخرین به روز رسانی : 12/19/2019