سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها
دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠
آخرین بروز رسانی : 6/9/2021
صفحه اصلی > لیست اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای پروژه پوشش ترکیبی رنگ نانو و فیلتر بر روی کولرهای آبی در شهرک 22 بهمن کاشان

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه گذاری شرکت آبفای کاشان در گفتگو با خبرنگاران از اجرای پروژه پوشش ترکیبی رنگ نانو و فیلتر بر روی کولرهای آبی در شهرک 22 بهمن کاشان خبر داد .

 مهندس سید محمد مسافری در توضیح اهداف  اجرای این پروژه با اشاره به مشکل دیرینه کم آبی و خشکسالی بویژه در سالهای اخیر گفت : کولرهای آبی به عنوان اصلی ترین وسیله خنک کننده هوا در فصول گرم در شهرهای گرم و خشک ، منجمله منطقه کاشان بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و تقریباً در همه منازل شهروندان از یک تا چند دستگاه کولر آبی وجود دارد . هر کولر آبی بطور متوسط روزانه حدود 200 لیتر آب مصرف می کند ، آن هم در هنگام اوج نیاز آبی یعنی در ماه های گرم سال . در شرایط عادی ، تبخیر آب به مرور زمان موجب تشکیل رسوبات در کولر آبی می گردد و حتی گاهی روی پوشال ها هم با رسوب انباشته می شود و لازم است تا تعویض پوشال کولر زودتر انجام شود. جلوگیری از رسوبات کولر آبی باعث دوام و طول عمر بیشتر کولرگردیده و از طرفی موجب افزایش قدرت خنک کنندگی کولر می شود . پوشال هایی پر از رسوب نمی توانند آب را به خوبی جذب کنند . همین امر سبب شده تا هم عمر کولر کم شود و هم سرویس و تمیزکاری آن سخت و مشکل شود ، ضمن اینکه در کیفیت کار کولر نیز تاثیر منفی دارد و باعث هدررفت مقادیر زیادی آب می گردد .

وی در ادامه توضیح داد : در پی تحقیقات گسترده جهت صرفه جویی در مصرف آب کولرهای آبی و بالا بردن راندمان و کیفیت کار و همچنین عمر مفید آن ، اقدام به طراحی و اجرای پوشش ترکیبی شامل رنگ عایق و فیلتر نانو نموده که در پی تایید و مجوز شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ، عملیات اجرایی آن با همکاری بخش خصوصی و به صورت کاملا رایگان در منطقه مسکونی شهرک 22 بهمن آغاز گردید . این طرح در شرکت مهندسی آبفای کشور ، پژوهشگاه نیرو و همایش ملی مدیریت مصرف آب ارائه شده و در کنگره جهانی آب در دانمارک نیز پذیرفته شده است .

مهندس مسافری در رابطه با نحوه اجرای پوشش ترکیبی گفت : اجرای این طرح شامل دو مرحله است . در مرحله اول سطح کولر با استفاده از رنگ عایق حرارتی نانو با ترکیبات و فرمولاسیون ویژه پوشانده می شود که در اثر آن نور خورشید و حرارت آن تا بالای 70 درصد بر سطح کولر بازتابش گردیده و از انتقال بخش عمده گرما به داخل کولر جلوگیری می شود ، ضمن اینکه به دلیل خواص عایق نانو استحکام و عمر مفید کولر نیز تا چند برابر افزایش می یابد و از خوردگی و پوسیدگی آن جلوگیری می شود .

در مرحله دوم کار ، فیلتر نانو بر روی دریچه های کولر نصب می شود . این فیلترها که دارای تاییدیه های بهداشتی و استانداردهای کیفی لاز م هستند اثرات بسیار مطلوبی بر عملکرد کولر داشته و ضمن ممانعت از تبخیر آب ، راندمان کولر و خنک کنندگی آن را نیز  را تا دو برابر افزایش میدهند. این فیلترها همچنین باجلوگیری از ورود گرد و غبار و آلاینده های هوا ، به سلامت و بهداشت شهروندان نیز کمک می کنند  و موجب افزایش عمر موتور کولر و کاهش برق مصرفی آن نیز می شوند .

معاون برنامه ریزی آبفای کاشان در ادامه گفت : اجرای این طرح علاوه بر مزایایی که توضیح داده شد حداقل 35 درصد در مصرف آب کولر صرفه جویی میکند و می تواند گام موثری در سازگاری با کم آبی و مصرف بهینه آب باشد .

مهندس مسافری در پایان ابراز امیدواری کرد که با همراهی شهروندان سایر مناطق ، این طرح در تمام شهرهای دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل که اکثراً دارای اقلیم گرم و خشک هستند اجرا شود تا از این طریق ضمن برخورداری از مزایای متعدد آن ، سهمی در مصرف بهینه آب و حفظ این سرمایه ملی داشته باشیم .٠٩:٠٩ - يکشنبه ٩ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٦٧٤    /    تعداد نمایش : ١٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نوشته شده توسط : مدیر سیستم
تاریخ درج : 11/11/2018    آخرین به روز رسانی : 12/19/2019